Nejlepší město na světě?

Místo, kde všechno funguje jak má, ze střetu několika kultur těží na každým kroku a nejmodernější technologie se používají v souladu s přírodou. To byl náš první dojem ze Singapuru.

Kde je Singapur a co tam?

Singapur je celkem málá země s asi šesti miliony obyvateli a leží na ostrově (a několika menších), obklopená Malaysií. Populace je tu hodně pestrá a většina obyvatel jsou národností číňani, vyznáním budhisté. Mimo nich jsou tu ještě úplně všechny ostatní národnosti. Co je k neuvěření je to, že město se z britské kolonie vyšplhalo mezi světovou špičku v ekonomice a kvalitě života během velmi krátké doby a dává to okázale najevo.
Obchodni-ctvrt-Singapur
My tu nejsme tentokrát jen na výletě, ale hlavně studijně. Setkali jsme se tu s několika specialisty na umělou inteligenci a programování, což je klíčový pro můj výzkum právních aspektů automatizované argumentace, užití machine learning/AI v právu obecně a některé otázky kyberkriminality, což jsou pravděpodobný témata mé diplomky. Mimo to je tohle místo inspirací skoro pro všechno, co právě studujeme a děláme, takže snad bohatě vyváží i drobnou absenci v Cardiffu.

Nejlepší město pro život

Singapur je stále vyhlašován nejlepším městem, nebo obsazuje vrchní příčky ve všemožných analýzách, ať už je dělá kdokoliv. Je ale taky městem nejdražším, na nájem rozumnýho bytu si připravte něco kolem 80 tisíc. Legrační je to, že místní úplně nadšení nejsou. Ať už jsme si povídali s taxikářem, nebo softwarovým inženýrem, všichni brebentili o tom, jak se jim tu něco nelíbí. Hlavně prý, že holky tu jdou jenom po penězích. Musím uznat, že ve městě, kde si můžete zajít pro Lamborghini i do obchodního centra (a po obchodním centru se můžete nechat svézt lodí), může být těžší zapůsobit na zlatokopky. Na druhou stranu je asi jedno kolik vyděláváte, protože i lidi s desetinásobkem průměrné mzdy v ČR si tu stěžujou na ceny, jak nějaká tetka, co dělá ve Lhotce uklízečku.
lambo-v-nakupaku

Jeden programátor nám prozradil, že jeho sen je odstěhovat se a umřít někde v Evropě na venkově. Ale dodal, že by na to musel být strašně bohatej, mít alespoň několik milionů dolarů. O opaku a ani o tom, že je lepší Singapur, jsme ho nepřesvědčili. Možná měl ale pravdu v tom, že by nás to přešlo a nejlepší je žít v Singapuru maximálně na pár let. Všichni asi chcou to, co nemají..

Zákazy v Singapuru

jsou legendární – od podivně jasnejch až po podivně přísný. Nesmí se tu jíst, pít a nosit durian do metra, téměř nikdo tu nekouří a žvýkačky, který byly ilegální do nedávna, se teď prodávají jen v lékarně na občanku. Nechci si ale představit trest, co by následoval po vyplivnutí žvýkačky na zem. Zákazy se berou vážně, když jsem se chtěl napít v metru, kde bylo asi 1631 stupňů, hned mě kámoš upozornil, že je to nelegální. Ulice jsou skoro sterilní. Aby taky ne, když si nesmíte ani odskočit ve výtahu.

Atmosféra Singapuru

Svoje kouzlo tu mác noc i den. Není to jen o mrakodrapech, na který jsou nasázený kytky, ale taky třeba o starých číňanech, co sedí nad partičkou dámy nebo šachu v okolí chrámu, barevných domcích v indické čtvrti nebo malých uličkách mezi tím vším.
pohled-na-nocni-singapur
Na úžasné úrovní je tu spojení technologií a přírody. Všude je zeleň a zahrady, i na domech, na ulicích, na střechách. Singapur se pyšní nejvyšší druhovou rozmanitostí ze všech měst na světě a je tu opravdu super vzduch, obzvlášť v porovnání třeba s Čínou.
Kulturně se tu pak prolíná několik kultur, naleznete tu mešity, hinduistické chrámy a překrásný buddhistický palác. Je tu čínská čtvrť, kde se mluví jen čínsky, indická oblast, malayské a indonéské restaurace a v centru toho všeho obchodní čtvrť, kde jsou dorozumívacím prostředkem hlavně angličtina a peníze. Obojím se tu ale domluvíte všude. Já se třeba domluvil s vlezlým krejčím, kterej donutil k fotce i Clintona a mám oblek na svatbu vyřešenej.
svatebni-oblek-vyresen

Singapur a Jídlo

Tady si dáte prostě cokoliv, hlavně teda jakoukoli asijskou kuchyni. Je tu výběr od těch nejdražších restaurací – například si tu můžete dát The Jewel of Pangea – drink obsahující zlato, vzácnou Hennessey a Krug z roku 1985, což vás přijde asi na 26 000 dolarů. Jo, je to kolem půl mega. Je teda pravda, že k němu dostanete i diamant, ale taky můžete půl mega utratit místo toho za mnohem větší množství dobrůtek na místních tržištích. Vyhlášenej je chilli krab, kterýho jsme vyzkoušeli a doporučujeme.
s-panem-doktorem

Singapur má svoje výhody a nevýhody, v periferii za městem je taky všechno jinak a i tady jsme nakonec narazili na pár lidí, co nemají kde bydlet. Přesto jde o místo, které nás fascinuje. Zvlášť, když jsou do toho všeho ještě všichni vesměs velmi milí. Takhle nějak si představujeme evropská města za 50-100 let.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *