Město fízlů

Mohlo mi dojít dřív, kde se Milouš inspiroval s protiteroristickýma kontrolama v podhradí. V Pekingu jsou rentgenový kontroly i když jdete na náměstí nebo na zastávku metra. A u kontrol se hraje první liga čínskýho národního sportu – cpaní se ve frontách (to si zahrajete už na letišti). V Shanghai v zábavním parku nám to přišlo ještě celkem vtipný, ale dneska jsme poprvé kvůli frontě na náměstí málem nestihli letadlo a musím říct, že Peking je to poslední místo, kde bych chtěl zůstat.

V Pekingu toho není moc k vidění – na Náměstí Věčného klidu nám nepřišlo nic moc fascinujícího, obří portrét Mao-ce Tunga a ponurá atmosféra nedává jasně najevo, jestli je místo k smíchu nebo pláči. Stejnej pocit vyvolávají vojáci, policie a stráže, kteří mají nahozenej pokus o výraz agenta z cenzurovanýho filmu o FBI s Angelinou Jolie, kterej pouštěli v letadle. Lepší už jsou jenom nenápadní chlápci ve stejnejch koženejch bundách, co stojí na ulicích co 500 metrů a koukají, co se kde děje.

Co je pro nemandaríňany v Pekingu super zábava? Komunikace. Nevím, jestli jsme měli takovou smůlu, ale nebyli jsme si schopni objednat ani v KFC. Možná jsme ale narazili jen na nějakou speciální obsluhu, která nepobírala ani ukazování prstem na největší reklamu, která byla přímo uprostřed panelu s jídlem nad nima. Tohle tajuplný gesto jim nakonec přetlumočil někdo za náma, že jako chceme asi to, na co ukazujeme. Když jsme hledali cestu na hostel, tak jsme ho nakonec vůbec ani nenašli. Ryhlejší, než se ptát lidí na ulici, by bylo si ho postavit. Když jsme už náhodou narazili na někoho, kdo uměl trochu anglicky, řídil se tradičním asijským příslovím – každá blbá rada dobrá – a poslal nás někam úplně jinam, než předchozí dva radiči. Na toulání v Pekingu si pořádně nabijte telefony s mapama.

Jo tak vy nemluvíte čínsky, ale jenom anglicky? Tak já to řeknu ještě jednou čínsky a pomalej, to zabere.

Pokud si tohle strejda Pching nepřečte a ještě někdy se do Číny dostaneme, tak už jedině na venkov. Zajímavý jídlo a krásnou přírodu se zatím, narozdíl od Googlu a Facebooku a anglitiny, Číně cenzurovat nepodařilo.

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *